Зміст
Статева система дівчат і хлопців
Розвиток людини — це якісні фізіологічні та психологічні зміни, що тривають від народження до досягнення зрілості (або до кінця життя). Розвиток людини відбувається у процесі:
- росту — фізичні зміни (зросту, ваги, пропорцій тіла);
- дозрівання – біологічні зміни, запрограмовані генетично (наприклад, статеве дозрівання);
- навчання — відносно стабільні зміни, що відбуваються у процесі набуття досвіду.
Виокремлюють три складники зрілості: фізіологічний (біологічний), психологічний, соціальний (мал.).
Фізіологічна (біологічна) зрілість настає із припиненням росту та розвитку всіх систем організму, зокрема й репродуктивної (статева зрілість). Якщо дитина живе в нормальних побутових умовах і добре харчується, фізіологічне дозрівання відбудеться само собою і завершиться приблизно у 20 років. Ознаками фізіологічної зрілості є:
- завершення фізичного росту;
- формування статури за жіночим або чоловічим типом;
- набуття здатності зачати і народити дитину.
Статева зрілість настає дещо раніше, ніж біологічна. З цим пов’язані ризики підліткових вагітностей як для матері, так і для дитини.
Статеве дозрівання є складником біологічного дозрівання. Воно починається зі значним виробленням в організмі статевих гормонів. У статевому дозріванні дівчинки вирішальну роль відіграють гормони естроген і прогестерон, а хлопця — тестостерон.
Першою фізичною ознакою статевого дозрівання є швидкий ріст, який називають «стрибком росту». Дитина, яка до цього щороку виростала на кілька сантиметрів, тепер за рік може витягнутися на кільканадцять.
Першими починають видовжуватися кістки: спочатку в долонях і стопах, а згодом у кінцівках. Цим пояснюється деяка незграбність, з якою підлітки тримають предмети, а також їхня «журавлина» хода і те, що вони нерідко перечіпляються за свої ноги. Один хлопець якось поскаржився, що це "наче підбирати монети бейсбольною рукавичкою і ходити в ластах".
Змінюється й форма обличчя — воно втрачає дитячу пухкість, збільшується чоло, загострюються вилиці та підборіддя.
Згодом з’являються вторинні статеві ознаки. Загалом статура хлопців розвивається за чоловічим типом, а дівчат — за жіночим (мал.).
- У хлопців ширшають плечі, грубшає голос — настає мутація, коли кажуть, що голос «ламається», на шиї з’являється кадик, починає рости волосся на обличчі.
- У дівчат збільшуються грудні залози, тоншає талія, окреслюється лінія стегон, статура стає гнучкішою і жіночнішою.
Строки і темпи статевого дозрівання.
У середньому статеве дозрівання у дівчат починається на один-два роки раніше, ніж у хлопців. Тому дівчата у п’ятому-шостому класі, як правило, вищі й старші на вигляд ніж хлопці. Проте це тимчасово. За два-три роки більшість хлопців наздоженуть і переженуть дівчат. Строки і темпи статевого дозрівання можуть як надати деяких переваг, так і спричинити проблеми в підлітків обох статей.
Хлопці, які дозрівають раніше за своїх однолітків, отримують несподівані переваги у зрості та фізичній силі. Це деякий час найбільше цінується у підлітковому середовищі й допомагає їм стати лідерами.
Хлопці, які дозрівають пізніше, можуть деякий час почуватись аутсайдерами, але це навчає їх жити в умовах конкуренції і спонукає до формування характеру та вольових якостей.
У дівчат дещо інша ситуація. Ті, хто розвивається раніше, випереджають у розвитку не лише хлопців, а й більшість своїх однокласниць. Це іноді породжує відчуття самотності. Однак така ситуація тимчасова. Досліджено, що дівчатка, які починають розвиватися пізніше, згодом виростають вищими за тих, у кого статеве дозрівання почалося раніше.
Насправді кожен має свій біологічний «календар розвитку». Він запрограмований генетично, і цим календарем підлітки більше схожі на своїх батьків, ніж на однокласників чи інших однолітків.
Головна відмінність між статями — у будові статевих органів, які формуються ще до народження малюка і визначають можливість у майбутньому стати матір’ю чи батьком. Так, у яйниках новонародженої дівчинки вже містяться від 40 000 до 500 000 незрілих яйцеклітин. Деякі з них згодом дозріють, а кілька (за відповідних обставин) започаткують нове життя.
Репродуктивна система дівчат.
Репродуктивна система дівчат складається із молочних залоз і статевих органів. Молочні залози розташовані на грудній клітці дівчини. Жіночі груди унікальні за формою і розміром і можуть змінюватися впродовж усього життя. Одна молочна залоза може бути трохи більша за іншу — це цілком нормально.
До зовнішніх статевих органів (геніталій) належать: лобок, великі і малі статеві губи, клітор.
До внутрішніх статевих органів належать: піхва, матка, маткові труби і яйники (яєчники).
|
Менструальний цикл.
Менструальний цикл — це період від першого дня менструації до першого дня наступної. Нормальними вважаються менструальні цикли тривалістю від 20 до 35 днів. Перша у житті менструація називається менархе.
У першій половині менструального циклу відбувається менструація. Вона триває від 3 до 7 днів. У яйнику тим часом дозріває нова яйцеклітина. На 14-й день відбувається її овуляція — вихід з яйникового фолікула до фалопієвих труб.
У другій половині менструального циклу яйцеклітина рухається по фалопієвих трубах до матки. У яйнику паралельно відбувається розвиток і деградація залишків яйникового фолікула, а в матці нарощується слизова оболонка, готуючись прийняти запліднену яйцеклітину.
Якщо запліднення не відбулося, на початку наступного циклу знову відбувається менструація і слизова оболонка матки вимивається з кров’ю. Відео «Чому в жінок відбувається менструація?» можна переглянути тут або в додаткових матеріалах до теми.
Репродуктивна система хлопців.
Репродуктивні (статеві) органи юнаків складаються із внутрішніх та зовнішніх.
До зовнішніх статевих органів належать статевий член і мошонка, до внутрішніх — яєчка, передміхурова залоза, сечовипускальний канал і сім'явивідні протоки.
|
Ерекція і полюції.
Під час ерекції кров припливає до пеніса, він твердішає і його розмір збільшується. Якщо у розслабленому стані його довжина 3 — 12 см, то у стані ерекції він збільшується до 14 — 18 см.
Найчастіше ерекції відбуваються під впливом сексуального подразника. Та у підлітків вони іноді несподівано виникають у найнезручніший час, до прикладу, коли хлопець відповідає біля дошки.
Полюції — мимовільне сім’явиділення (еякуляція), не пов’язане зі статевим актом. Вони діють як клапан для попередження застою сім’яної рідини в організмі. Полюції бувають денними і нічними.
Нічні полюції — нормальне явище для статевозрілого юнака. Вони відбуваються 1 — 2 рази на тиждень або рідше до початку регулярного статевого життя. Також трапляються і в дорослих чоловіків у період утримування або якщо їхня сексуальна активність не відповідає потребам.
Денні полюції бувають адекватними і неадекватними. Неадекватні полюції можуть виникати під впливом несексуальних подразників — від хвилювання, страху або, навпаки, від радості чи сміху. Це може трапитись у транспорті, під час занять спортом. Часті неадекватні полюції — привід для негайного візиту до лікаря.
Інтимна гігієна.
У підлітковому віці потрібно більше уваги приділяти питанням чистоти і гігієни. Треба щодня обмивати зовнішні статеві органи, стежити за чистотою шкіри обличчя і тіла загалом, частіше приймати душ і користуватися дезодорантом, бажано щодня міняти нижню білизну, шкарпетки або панчохи і колготки.
Дівчатам про гігієну
У період місячних:
|
Юнакам про гігієну
|
Список використаних джерел:
- Репродуктивное здоровье и сексуальность подростков / под ред. А.М. Куликова.–СПб.: РОО «Взгляд в будущее», 2006.
- Основи здоров'я: Підручник для 7 класу / І. Д.Бех, Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко, С. В. Страшко.—К.:Алатон, 2016.
- Основи здоров'я: Підручник для 8 класу / І. Д.Бех, Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко, С. В. Страшко.—К.:Алатон, 2016.
- Основи здоров'я: Підручник для 9 класу / І. Д.Бех, Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко, С. В. Страшко.—К.: Алатон, 2017.
- Для тебе. Дівчатам від 13 до 18 / Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко.–К.: Алатон, 2003.
- Для тебе. Хлопцям від 13 до 18 / Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко.—К.: Алатон, 2003.
Додаткові Матеріали
Чому в жінок відбуваються менструації?
Спільною ознакою деяких ссавців нашої планети є наявність менструального циклу. Люди входять до невеликої групи тварин, які мають менструацію. Так в чому ж сенс цього рідкісного процесу?